KKK – Kodus seente kasvatamine
Meie seenekasvukarbid on koloniseeritud mütseeliga ning valmis kasvatamiseks. Siit leiad mõned korduma kippuvad küsimused kodus seente kasvatamise kohta. Oma seente kasvukarbi saad tellida siit.
Millial pean kasvukarbi avama?
Kui oled kasvukarbi tellinud meie e-poest, on kasvukarp koheselt valmis avamiseks. Aktiiveeri kasvukarp vähemalt kahe nädala jooksul või enne pakendil oleval kuupäeva. Kinnist seenesubstraati hoiusta külmkapis.
Kuidas kasvukarp ’’aktiveerida’’ ehk avada?
– Eemalda kartong.
– Meetod 1) Lõika X-kuju kile sisse kasutades puhast ja teravat nuga (kindlasti ära eemalda substraadilt kile, muidu võib substraat ära kuivada ja seeni mitte anda).
– Meetod 2) Tee/torgi kile sisse 4 auku kasutades puhast ja võrdlemisi teravat instrumenti (nt kruvikeeraja, pastapliiats, nuga)
Vaata videot kasvukarbi aktiveerimisest SIIT
Kuhu kasvukarp seente kasvamise ajaks asetada?
Kodus seente kasvatamiseks aseta kasvukarp tuppa, eemale otsesest päikesevalgusest ning küttekehadest. Tee kindlaks, et ruumis on pidevalt värske õhk, hea õhuringlus ja sobilik temperatuur.
Millised on seente kasvamiseks ideaalsed tingimused?
Austerservikud vajavad eriti kõrget niiskustaset, regulaarne niisutamine on väga oluline. Seente kasvule aitab kaasa hea õhuringlus ja naturaalne valgus, kuid eemal otsesest päikesevalgusest. Ideaalne kasvutemperatuur on 22-25◦C vahel, kuid hall austerservik on näiteks väga resistentne seen ning kasvab pea igal temperatuuril edukalt (v.a 0 °C ja 30 °C), peaasi, et saaks regulaarselt niisutust.
Roosa austerservik eelistab pigem soojemat keskkonda, ideaalne kasvutemperatuur on 22-25 ◦C vahel.
Lõvilakk on aeglase kasvuga ning eelistab 18-24°C kraadist keskkonda. Viljakehade moodustumisel ei tohiks vett otse viljakehade peale piserdada, vaid tuleks pihustada umbes 10-20cm kauguselt, et niiskus langeks pigem viljakehade ümber.
Õhuniisuti olemasolul ei ole vajalik vett regulaarselt pihustada, kuid kindlasti tasub jälgida, et substraat oleks pidevalt niiske. Parima saagikuse jaoks on soovitame õhuniisutit hoida kasvukarbi vahetus läheduses.
Mitu saaki ühest kasvukarbist tuleb?
Kasvukarbist saab ühe saagi. Väga heade kasvutingimuste puhul võib tulla ka kaks saaki, et teine saak saada, soovitame kasutada õhuniisutit. Tõenäosus saada teine saak selleta on olemas, aga palju väiksem.
Kui tihti kasvukarpi niisutama peab?
Kõige olulisem on, et substraat ei muutuks kuivaks. Kasutades kaasasolevat sprey pudelit niisuta substraati vähemalt 2-3 korda päevas, 2-3 pihustust korraga, vajadusel rohkem. Seenenuppude tekkimisel võib substraati ka rohkem ja tihedamini niisutada. Taaskord soovitame võimaluse korral aseta kasvukarbi lähedusse õhuniisutaja, mis on suurepärane abiline, et hoida stabiiline niiskustase. Seenesubstraadile vett piserdades hoia spreipudelit kuni 10cm kasvukarbist eemal.
Millal peaksid hakkama seened kasvama?
Sobivate tingimuste juures peaksid märkama 3-7 päeva jooksul peale substraadi aktiveerimist kasvavaid seenenuppe, kuid iga kasvukarp on ainulaadne ning vahel võib see võtta ka kauem aega. Kui seenenupud on substraadist välja tulnud hakkavad seened ööpäeva jooksul kiiremini kasvama.
Kuidas saan aru, et on õige hetk seenesaak ära korjata?
Kuskil 4-7 päeva pärast peale seda kui seened on hakanud kasvama peaks saak olema valmis korjamiseks. Lõvilaka puhul umbes 10 päeva.
Jälgima peaks neid märke:
– Seened ei kasva ööpäeva jooksul enam nii aktiivselt kui varem.
– Austerservikute, kollase austri ja roosa austri puhul hoia pilk peal seenekübara äärtel ja seente kasvamise kiirusel. Õige hetk saagi korjamiseks on siis kui seened ei kasva enam ööpäeva jooksul nii kiirelt kui varem, seenekübara ääred suunatud veidikese ülespoole ja lainelised. Austerservik/hall auster reeglina läheb natukene värvi poolest ka kahvatumaks.
Kuidas seenesaak ära korjata?
Haara seenekobara jalgadest tugevalt kinni ning keera ühe liigutusega kogu seenekobar substraadi küljest lahti, seejärel eemalda jalgadelt ülejäänud substraadi osa. Võid kasutada ka puhast nuga, et seened substraadi küljest lahti lõigata.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!